internet-magazyn-tovariv-dlya-ditey
Викликають на допит – що знати та як поводитися

Оприлюднено: 11 Грудня, 2013 at 1:51 pm

Десятки років існування репресивно-каральної машини у радянській судово-правоохоронній системі заклали всередині людей страх перед правоохоронними органами. Здається, цей страх в українців на генетичному рівні закоренився у їх свідомості. Дякувати Богові, надворі 21 сторіччя і репресивно-каральна машина залишилась в минулому. Хоча про це ще можна посперечатись, але не про це буде йти розмова.

Напевне, багатьох з Вас викликали на допит у правоохоронні органи. Перед тим як іти до слідчого, в когось виникала паніка, в когось страх, а хтось просто байдуже відносився до тієї розмови, яка мала бути. Звичайно, хто мав досвід бути допитаним по будь-якій справі вже знав чого чекати та як поводитись. Отож, що робити та як поводитись, якщо Вас викликають на допит.

Згідно норм чинного КПК (Кримінального процесуального кодексу) особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв’язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою. На практиці найпоширенішими є виклик шляхом вручення повістки на руки, надіслання такої повістки поштою та телефонний виклик. При отриманні повістки у перших двох випадках обов’язково зверніть увагу на інформацію, що міститься у ній. Повістка повинна містити повні та точні дані посади, звання, місця знаходження посадової особи, що викликає Вас на допит, а також її службовий чи мобільний телефон. У повістці повинні бути зазначені номер кримінального провадження, стаття за якою здійснюється досудове розслідування або судовий розгляд. Важливим є те, в якому процесуальному статусі та для якої саме процесуальної дії Ви викликаєтесь. В залежності від процесуального статусу у кримінальному провадженні Ви матимете трішки відмінні процесуальні права. Отримавши повістку, зателефонуйте слідчому, поцікавтесь причинами виклику та у зв’язку із чим буде проводитись ваш допит.

Зверніть увагу – згідно ч.8 ст. 135 КПК України Вас повинно бути повідомлено про виклик або Вам повинна бути вручена повістка не пізніше ніж за три дні до дати на котру Вас викликають. Непоодинокі випадки, коли повістка про виклик вручається за день до виклику. Пам’ятайте про Ваше право бути повідомленим про виклик завчасу і тому зателефонуйте за номером, вказаним у повістці.

Безпосередньо перед проведенням слідчої дії за Вашої часті Вам повинні бути роз’яснені Ваші права. Уважно ознайомтесь з ними, при потребі не бійтесь запитати про роз’яснення тих чи інших прав та обов’язків. Законодавство гарантує підозрюваному, обвинуваченому право на захист, а свідкові чи потерпілому – право на правову допомогу. Тому ви маєте право запросити до участі у допиті чи іншій слідчій дії за Вашої участі адвоката. Ви можете з’явитись за викликом як з адвокатом, так і заявити про залучення такого. У цьому випадку допит чи інша слідча дія повинні бути відкладені.

Якщо в ході допиту з’ясовуються обставини, які важко зберегти в пам’яті чи які пов’язані із значними обчисленнями тощо, Ви маєте право скористатись нотатками. З’ясувавши у слідчого причину виклику, не полінуйтесь занотувати відомі вам обставини, це набагато спростить допит та зробить Ваші показання чіткішими та переконливими.

Уважно обдумуйте запитання, які Вам ставлять та Ваші відповіді на ці запитання. Зауважте – згідно ст. 63 Конституції України Ви маєте право відмовитись відповідати на запитання та давати показання щодо себе, своїх рідних та близьких.

Допит не може продовжуватись без перерви понад дві години, а в цілому – понад вісім годин на день. Слідкуйте за цим, адже тривалість допиту впливає на Вашу увагу та здатність аналізувати сказане. Якщо Ви маєте проблеми зі здоров’ям, зокрема із серцево-судинною системою, візьміть із собою ліки про всяк випадок. Будьте спокійними та виваженими адже хвилювання та страх є Вашим головним ворогом та може зіграти проти Вас.

У всіх правоохоронних органах, куди Вас можуть викликати існує пропускний режим, який полягає у записі відвідувачів у журналі. Вимагайте щоб у даному журналі були зазначені Ваші дані та точний час входу та виходу з приміщення. При можливості вкажіть час власноручно. Особи, що байдуже до цього відносяться потім мають складнощі в доведенні неправомірно довгого перебування у правоохоронному органі.

Згідно чинного КПК слідча дія за клопотанням учасників може фіксуватись відеозаписом, при цьому текст протоколу не пишеться. Ця новелла нового КПК дає можливість Вам вимагати допиту із відеозаписом, що унеможливить перекручування Ваших показів особою, що Вас допитує чи іншим фальсифікаціям. Запам’ятайте, що без відео фіксації Ваші показання заносяться в протокол слідчим і їх зміст може бути дещо викривленим, що може мати відповідні наслідки. У такому випадку в кінці допиту уважно перечитайте протокол та у разі необхідності внесіть у нього виправлення.

І наостанок – йдучи на виклик, повідомте своїх рідних, близьких чи інших людей про те куди і до кого Ви йдете. Це зміцнить Ваш спокій та дасть впевненості, що за межами правоохоронного органу Вам зможуть допомогти у разі необхідності.

Запитання щодо теми публікації задавайте в коментарях під відео, а не до публікації. Задати запитання можна тут.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Яндекс.Метрика