internet-magazyn-tovariv-dlya-ditey
Купівля автомобіля – реєстрація та податки

Оприлюднено: 11 Березня, 2014 at 7:29 am

1372781567_kupit-novyy-avtomobil-ili-staryyЗібравши необхідну суму грошей, вирішивши чи це повинен бути новий чи «куплений з рук», вибравши марку бажаного автомобіля, Ви вирішили його придбати, чи навпаки, в силу певних обставин, продати, все ніби просто, та коли доходить до діла, виникають дуже багато питань, в якій формі потрібно укладати договір, чи потрібно нотаріально посвідчувати, які податки та збори потрібно сплатити, куди і в які строки, тобто як бачимо, питань дуже багато. Ми спробуємо дати відповіді на ці питання. Ми будемо характеризувати договір купівлі-продажу автомобіля в його класичному розумінні, не торкаючись альтернативних способів переходу власності на автомобіль, також не говоритимемо про купівлю-продаж автомобіля за кордоном (про це ми Вам розкажемо в подальших статтях).

І так, ви вирішили укласти договір купівлі-продажу. Перший Ваш крок має полягати в тому, що Вам потрібно підготувати текст договору (згідно цивільного кодексу договір купівлі-продажу автомобіля укладається в письмовій формі), з цим Ви можете звернутися до адвоката, нотаріуса, якщо не хочете витрачати «зайвих коштів», можете скористатися допомогою «друга Google», хоча мушу звернути увагу – не всі договори, що знаходяться в мережі інтернет є якісними. Нотаріальне посвідчення та державна реєстрація договору не вимагається. Та нотаріальне посвідчення все-таки рекомендую здійснити з наступних причин:

  1. органи ДАІ (МРЕВ) під час реєстрації транспортного засобу часто вимагають нотаріального посвідчення договорів купівлі-продажу транспортних засобів. Тому у вас є два шляхи: або посвідчувати договір купівлі-продажу авто нотаріально або в судовому порядку вимагати від МРЕВ реєстрації транспортного засобу. Після придбання легкового автомобіля новий власник, відповідно до п. 7 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», зобов’язаний протягом 10 днів зареєструвати транспортний засіб в органах ДАІ (МРЕВ). Транспортний засіб реєструють на підставі заяви власника та документів, які посвідчують особу власника та правомірність придбання транспортного засобу. Уся проблема полягає в тому, що згідно з п. 8 Порядку, серед документів, які підтверджують правомірність придбання, є договори й угоди, укладені на товарній біржі, або інші документи, засвідчені в установленому порядку. У зв’язку з цим МРЕВ вимагає аби правовстановлюючий документ на транспортний засіб був нотаріально посвідчений. Якщо ж на договорі немає посвідчувального напису нотаріуса, то МРЕВ може відмовити заявнику в реєстрації транспортного засобу. На нашу думку, така відмова є безпідставною.
  2. Вартість нотаріального посвідчення такого договору є доволі незначна тому, щоб уникнути неправомірної відмови та не оскаржувати її в суді, що займе певний час, спричинить певну моральну шкоду, пов’язану з затягуванням часу, ходінням до суду, також витрати на правову допомогу.

також на нашому сайті можна переглянути відео-консультації про всі галузі права

 

Чим регулюється нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу автомобіля та його вартість?

Відповідно до ч. 4 ст. 209 ЦКУ, сторона договору може вимагати нотаріального посвідчення договору. У такому разі нотаріальне посвідчення договору є обов’язковим.

Даний договір можна посвідчити як в державних та і в приватних нотаріусів ( до 2008 р. приватні нотаріуси не могли здійснювати певних нотаріальних дій, зараз вони повністю прирівняні в правах).

В державного нотаріуса таке посвідчення обійдеться, при продажі автомобіля, згідно  підпункту г., пункту 3 ст. 3 Декрету Кабінету міністрів  «Про державне мито»:

1)       дітям, одному з подружжя, батькам – 1 неоподатковуваний   мінімум доходів громадян (17 грн.)

2)       іншим особам – 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян   (85 грн.)

В приватного нотаріуса згідно п 1 Указу Президента України  «Про впорядкування справляння плати  за вчинення нотаріальних дій», розмір плати, яка справляється за вчинення нотаріальних  дій приватними нотаріусами,  не може бути меншим від розміру  ставок  державного  мита,  яке  справляється   державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії. Тобто не менше 17 та 85 грн. максимальної вартості нотаріальних дій приватними нотаріусами не встановлено, зазвичай вони значно вищі, тому дешевше звернутися до державного.

 

Документи необхідні для посвідчення договору купівлі-продажу автомобіля:

документи, які підтверджують право власності цього майна на ім’я відчужувачів. Нотаріус посвідчує договір відчуження рухомого майна за наявності оціночної вартості такого рухомого майна, визначеної суб’єктом оціночної діяльності за напрямом для цілей оподаткування,  довідка, що продавець перший раз в податковому році відчужує транспортний засіб. Довідка видається в органах ДАІ. Крім цього потрібно подати документи, що підтверджує особу продавця та покупця ( паспорт), ідентифікаційний номер – оригінал або нотаріально завірена копія.

Куди звертатися за посвідченням правочину?

Посвідчення правочинів щодо відчуження або застави житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна, а також майна, на яке поширено режим нерухомої речі, управління нерухомим майном, а також правочинів щодо відчуження та застави транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації, провадиться за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін відповідного правочину.

 

Податки, які потрібно сплачувати при купівлі-продажу автомобіля:

Спочатку проведемо невеличку класифікацію договорів купівлі-продажу:

1) Купівля-продаж нового авто;

2) Купівля-продаж автомобіля «з рук»

 

I.Купівля нового автомобіля сплачуються наступні податки:

Покупець сплачує

  1. Збір за першу реєстрацію транспортного засобу
  2. збір на обов’язкове державне пенсійне страхування

Розміри:

  1. Збір за першу реєстрацію транспортного засобу – регулюється нормами Податкового кодексу, а саме розділом 7, згідно якого розмір збору залежить від об’єму двигуна, віку автомобіля  та виду транспорту. Оскільки ми говоримо про новий автомобіль наприклад, якщо об’єм двигуна становить 2700 см ставка податку дорівнює 739, 26 грн. для визначення ставок див. ст. 234 ПК України. Ст. 237  Збір сплачується фізичними та юридичними особами перед проведенням першої реєстрації в Україні транспортних засобів.
  2. збір на обов’язкове державне пенсійне страхування – регулюється Законом «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», сплачують суб’єкти набуття права власності на автомобіль лише при першій реєстрації в Україні та становить:

3  відсотки  –  якщо  об’єкт  оподаткування  не перевищує 165 розмірів    прожиткового    мінімуму    для   працездатних   осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;

4  відсотки – якщо об’єкт оподаткування перевищує 165, але не перевищує  290  розмірів  прожиткового  мінімуму  для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;

5   відсотків  –  якщо  об’єкт  оподаткування  перевищує  290  розмірів    прожиткового    мінімуму    для   працездатних   осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;

 

II.Купівля автомобіля, що перебував в експлуатації на території України:

Продавець

1. Податок на доходи фізичних осіб

Згідно з пунктом 173.2. статті 173 Податкового кодексу України продаж легкового автомобіля, мотоцикла або моторолера не частіше 1 разу на рік податком на доходи фізичних осіб не оподатковується. У разі продажу транспортного засобу вдруге і більше за календарний рік, продавець сплачує податок на доходи фізичних осіб в розмірі 5% ціни другого і кожного наступного продажу у звітному році. Відповідно, при купівлі-продажу автомобіля б / в не частіше одного разу на рік відпадає необхідність і в його оцінці.

 

Якщо Ви вдруге продаєте:

Дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку).

Середньоринкова вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів визначається щокварталу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (для кожної марки, моделі таких транспортних засобів з урахуванням року випуску та пробігу, на підставі аналізу фактичних цін продажу відповідних транспортних засобів), і оприлюднюється на офіційному веб-сайті цього органу в режимі вільного доступу до 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Реєстрація транспортного засобу.

Потрібно розрізняти реєстрації транспортного засобу, коли вона здійснюється щодо нового автомобіля та автомобіля, що перебував у експлуатації на території України, тобто перереєстрацію. Дані дії регулюються «Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» , Інструкцією  «Про порядок здійснення підрозділами  Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів,  номерних знаків на них».

Відповідно до п. 8 Положення, Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться  на  1) підставі  заяв  власників,  поданих  особисто,  і 2) документів,  що  посвідчують їх особу, 3) підтверджують правомірність придбання,   отримання,   ввезення,  митного  оформлення  (далі  – правомірність   придбання)   транспортних  засобів,  4) відповідність конструкції  транспортних  засобів  установленим  вимогам  безпеки дорожнього  руху,  а  також  вимогам, які є підставою для внесення змін  до  реєстраційних  документів.

Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов’язкових платежів),  а також внесення в установленому порядку платежів  за  проведення  огляду  транспортних  засобів,  державну реєстрацію  (перереєстрацію),  зняття  з   обліку,   відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

Реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів,  що  належать  фізичним  особам,  здійснюється  за місцем звернення  власника  або  його  уповноваженої  особи незалежно від місця  реєстрації (проживання) власника. При цьому в реєстраційних документах  зазначається  місце  реєстрації (проживання) особи, за якою реєструється транспортний засіб.

Згідно п. 4.8 Інструкції, перереєстрація ТЗ у разі зміни їх власників проводиться на  підставі  документів, що підтверджують правомірність придбання ТЗ.  Зняття  з  обліку  таких ТЗ не проводиться. Попередньо видані свідоцтва  про  реєстрацію  ТЗ  (технічні паспорти) вилучаються та долучаються до матеріалів перереєстрації.

Звичайно в цій статті ми розглянули все максимально спрощено, вели мову про купівлю-продаж лише легкового автомобіля на території України, між фізичними особами та упустили питання сплати інших платежів необхідних для реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів, та й взагалі реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів розглянули в загальних рисах. Якщо у Вас виникли питання, що стосуються висвітлених чи не висвітлених у цій статті проблем, Ви завжди зможете звернутися до юристів юридичної компанії «Перітус консалтинг».

 

Юристконсульт ЮК «Перітус Консалтинг»

Роман Джох

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Категорії: Податкове право

Яндекс.Метрика