internet-magazyn-tovariv-dlya-ditey
Регрес страхової компанії

Оприлюднено: 9 Квітня, 2014 at 3:59 pm

regressВ-першу чергу слід пояснити, що таке регрес. Регресна вимога це право страховика на пред’явлення вимог і претензій стороні, яка винна в тому, що настав страховий випадок, і коли були понесені збитки.  Регресна діяльність страховика на сьогоднішній день не є, щось новим а добре забуте старе, адже свій початок цей «інститут» активно розпочав саме в час, коли настала світова економічна криза у 2008 – 2009 роках, це зумовлено тим, що суми страхового відшкодування значно виросли, а вартість страхового полісу практично не змінились, тай не будемо забувати, що для страховика це ще один спосіб заробити на претензійно – позовній діяльності, до речі практично законно. З кожним роком гранична межа регресної вимоги знижується і на страховому ринку на сьогоднішній день становить десь 2500-3000 грн., отже із цієї суми ви стаєте «цікавими» для страховика, адже за менші кошти, це як маркетологи назвали б «нераціональне використання трудового ресурсу», хоча і у цьому правилі є винятки, судова практика знає випадки коли страховик звертався до суду із ще меншими фінансовими вимогами, мотивуючи це тим, що кошти за розгляд судової практики ляжуть на відповідача, а зрештою це політика індивідуальна для кожної страхової компанії.

По- друге варто зазначити, що справа, до суду як правило одразу не дійде. Для початку страховик попробує досудове врегулювання спору. Тобто із винуватцем події для початку зустрінуться та розкажуть які у нього виникли проблеми, та іншого виходу із ситуації як оплатити добровільно кошти у винуватця немає. Вам наведуть безліч прикладів судової практики, навіть покажуть заздалегідь підготовленні судові рішення, де страховик вийшов переможцем, можуть познайомити із фахівцями із юридичного відділу, які ясна річ будуть «найкращі» у своїй справі, хоча як практика показує, це не завжди відповідає дійсності. Після цього нададуть вам можливість подумати – декілька днів. А потім чекайте «лист щастя» – судову повістку де вас запрошують у суд в якості відповідача. Але це не обов’язково, можливо до цього не дойде, ви ж не думаєте, що ви одні такі у страховика, там таких сотні. Проте, цей етап має і другу сторону «медалі», моя Вам порада, не варто одразу відмовлятись від пропозицій страхової компанії, варто добре подумати а потім приймати рішення, як в народі кажуть «варто сім разів поміряти а потім обрізати», я веду до того, що не всі страхові випадки шаблонні є випадки коли і справді варто сідати за стіл переговорів, однак не варто приймати рішення самотужки, варто на зустріч із страховиком у таких випадках взяти із собою справді фахівця наприклад адвоката, не забувайте, що скупий платить двічі, а зрештою рішення приймати Вам.

Тепер трошки про сам регресний позов. На практиці в апріорі даний позов можна поділити на два види:

Перший вид: це коли страхова компанія формує «регресний портфель» до водія цивільно-правова відповідальність якого не була застрахована, тобто коли водія не було страхівки, пішохода, дорожньої служби, які своїми діями або бездіяльністю якимось чином пошкодили застрахований автомобіль.

Другий вид: законодавцем передбачив у п.1 ст. 38 Закону України «Про страхування цивільно–правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», Та в основному їх можна виділити у такі причини та підстави :

1)      Якщо водій керував транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

2)      Якщо водій керував транспортним засобом без права на керування відповідної категорії.

3)      Якщо після ДТП, зник місця пригоди, або відмовився від проходження огляду на стан сп’яніння.

4)      Якщо ДТП, визначено в установленому порядку безпосереднім наслідком невідповідність технічного стану та обладнання автомобіля існуючим нормам Правил дорожнього руху.

5)      Якщо водій не повідомив страхову компанію у строки і за умов, визначених у підпункті 33.1.2. пункту 33.1. статті 33 вищезазначеного закону.

6)      Якщо страховий випадок настав з використанням забезпеченого транспортного засобу в період, не передбачений договором внутрішнього розпорядку.

7)      До особи яка заподіяла шкоду навмисно.

 

Якщо ж справа таки дойшла до суду, не варто опускати руки та вдаватись до паніки, адже ясний розум вам буде, ще потрібно. По-перше розгляд справи у першій інстанції, надасть вам можливість вивчити матеріали страхової справи які стали підставою для написання позовної заяви та ознайомитись із сумою страхового відшкодування яка стала визначною для вас. Варто вияснити, хто проводив авто-товарознавче дослідження, та чому Вас не було запрошено під час огляду автомобіля після ДТП, адже саме так буває дуже часто. Також варто пам’ятати, що рішення суд першої інстанції за одне судове засідання не приймає, та варто наголосити суду про призначення повторної авто-товарознавчої експертизи. Це надасть можливість переглянути суму відшкодування та затягнути розгляд справи у суді як мінімум на півроку. А після цього у вас, ще залишиться Апеляційний суд та в подальшому Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних справ. І вся ця процедура судових баталій цілком ймовірно затягнеться на рік або на два.

Якщо ж рішення таки набрало законної сили то страховик повинен взяти у суді першої інстанції виконавчий лист та ініціювати відкриття виконавчого провадження. Коли державний судовий виконавець відкриє провадження, то це зовсім не означає, що кошти страховик зможе стягнути вже і негайно, адже боржнику буде наданий час на добровільне відшкодування, а після цього почнеться саме цікаве оскільки до завершення судового процесу боржник, як правило, позбувається своїх активів а сума офіційної заробітної плати середньостатистичного учасника нашої громади залишає бажати кращого, то і повертати із зарплати прийдеться досить довго, усе залежить від суми зарплати.

Однак не варто недооцінювати страховика та державну виконавчу службу, оскільки при бажанні вони можуть сильно знизити ваш рівень фінансового комфорту. Як ви могли уже зрозуміти, процедура довга та складна, однак саме незнання та низька юридична свідомість штовхає страховиків до таких дій. Будьте уважними та не дайте себе обманути, пам’ятайте, що гроші не мають значення поки у вас вони є.

Якщо ви зустрілись із юридичними проблемами які вам самотужки непід’ємні, представники юридичної компанії «Перітус Консалтинг» перетворять ваші проблеми на технічні незручності.

Керуючий партнер ЮК “Перітус Консалтинг”

Микитишин Олег

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Яндекс.Метрика