internet-magazyn-tovariv-dlya-ditey
Шлюбний контракт – варто чи ні?

Оприлюднено: 11 Грудня, 2013 at 1:53 pm

Напевне, багато з наших читачів в іноземних фільмах бачили сцени розлучень у судах, поділі майна при цьому та інших спорах. Практично в більшості з таких сцен фігурував «шлюбний договір». Це поняття, яке багатьом українцям здається подихом «із Заходу», є новим та незвіданим і відомо про нього мало.

Згідно статистичних даних Державної судової адміністрації України 34,9% від усіх справ позовного провадження, що розглядались судами в Україні у 2012 році були справи щодо сімейних правовідносин. Відповідно, даний відсоток сприяє сімейним спорам в утриманні пальми першості, а відтак вкрай високій актуальності цього явища. Безумовно при розлученні між подружжям виникають спори про поділ майна, утримання та виховання неповнолітніх дітей тощо. Ці розподіли та вирішення інших наслідків розірвання шлюбу тягнуться доволі проблематично, довго та складно в силу небажання когось із подружжя поступитись. Виникає запитання – як запобігти цим проблемам у випадку розлучення, або зробити вирішення спору максимально справедливим та швидким? Сьогодні поговоримо про шлюбний контракт, який, певною мірою, покликаний вирішити багато з можливих при розлученні проблем.

Попри існування у вітчизняному сімейному законодавстві інституту шлюбного контракту протягом 9 років, особливої популярності він не здобув. Можливо, причина не лише в упередженому ставленні громадян до укладення такого роду договору, а й у незнанні його суті і плюсів. Насправді, шлюбний договір — аж ніяк не спосіб образити одного з подружжя, а своєрідний фундамент відкритих і обміркованих відносин, в яких кожен готовий прийняти на себе частку відповідальності.

У Сімейному кодексі передбачено три основні види майнових відносин, які можуть регулюватися шлюбним договором: правовий режим майна (тобто що буде спільною сумісною власністю, а що — приватною), порядок користування житлом і право на утримання (аліменти).

Так, у шлюбному контракті сторони можуть домовитися про порядок поділу майна, зокрема й у разі розірвання шлюбу, про розмір часток у спільному майні у разі розлучення (за загальним правилом подружжю належать рівні частки майна, придбаного у шлюбі). Однією з переваг контракту є те, що в ньому подружжя може визначити правовий режим як особистого майна, придбаного до шлюбу, так і спільно нажитого. Наприклад, прописати, що куплені у шлюбі квартира або автомобіль у разі розлучення залишаться за тим, на кого вони зареєстровані. Також можна передбачити, що банківські вклади, внесені на ім’я одного з подружжя, належать тільки йому. Можна навіть прописати, що в разі істотного подорожчання майна, що належить одному з подружжя, воно визнається спільною власністю. Наприклад, якщо після шлюбу у квартирі одного з подружжя провели ремонт вартістю в половину вартості цієї квартири, то квартиру вважати спільною. У шлюбному контракті подружжя також може домовитися про надання одному з них матеріального утримання на певних умовах.

Сімейний кодекс майже прирівняв так званий громадянський шлюб до офіційно зареєстрованого, визначивши права та обов’язки подружжя, яке веде спільне господарство. Однак укласти шлюбний контракт громадянське подружжя не має права. Такий договір можуть укласти особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, а також подружжя. Відповідно до ст. 74 СК, якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності.

Шлюбний договір має бути складений у письмовій формі і посвідчений у нотаріуса. Цей документ може бути укладений як при реєстрації шлюбу, так і пізніше. Контракт можна укласти як на невизначений термін, так і на конкретний період.

У самому договорі можна передбачити, що він або його окремі положення матимуть силу і після розірвання шлюбу (наприклад, умови користування нерухомим майном, обов’язок одного з подружжя щодо утримання дитини тощо).

Заборони щодо внесення зміни до шлюбного договору немає. Проте такі зміни можливі лише за добровільної згоди обох у подружжі. Тож, щоб уникнути зайвих витрат і нервів, краще постаратися одразу передбачити в договорі всі можливі варіанти розвитку ситуації і форс-мажорні обставини.

Варто зауважити, що при розірванні шлюбу або в разі виникнення суперечки між подружжям щодо майна, за наявності шлюбного договору суд, у першу чергу, братиме до уваги саме умови контракту. Це є важливим моментом, оскільки норми Сімейного Кодексу і шлюбний контракт по-різному можуть визначати правовий режим майна подружжя.

Підсумовуючи сказане, хочеться ствердити, що шлюбний договір покликаний зміцнювати інститут сім’ї, дозволяючи більш повно враховувати інтереси кожного з подружжя, зменшити кількість суперечок і конфліктів між ними, але, навіть якщо почуття й минули, на випадок розлучення і розділу майна – здатний тільки полегшити розлучення подружжя, тобто вирішити це цивілізованим способом.

Запитання щодо теми публікації задавайте в коментарях під відео, а не до публікації. Задати запитання можна тут.

Партнер ЮК “Перітус Консалтинг”

адвокат Олексюк Назар

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Категорії: Сімейне право

Яндекс.Метрика