internet-magazyn-tovariv-dlya-ditey
Зняття особи з реєстрації – поширена проблема житлових правовідносин

Оприлюднено: 28 Січня, 2014 at 11:01 am

пропискаУ багатьох людей часто виникають питання пов’язані з постійним місцем проживання та місцем реєстрації конкретної особи. Хотілось би наголосити на тому, що необхідно розмежовувати поняття постійного місця проживання особи та реєстрації місця проживання. Зокрема, постійним місцем проживання являється місце, де людина постійно перебуває протягом 6 місяців поспіль, а реєстрація місця проживання являє собою відомості, внесені до реєстраційних документів, які знаходяться в органах державної влади, а також до паспорту конкретної особи про місце її проживання. Вказані поняття не є тотожними, що дуже часто викликає непорозуміння людей з органами державної влади.

Враховуючи положення чинного цивільного законодавства України реєстрація місця проживання вказує на право людини користуватись конкретним житлом. Переважна більшість людей вважає, що відмітка про реєстрацію місця проживання встановлює право її власності на житло в якому особа зареєстрована. Вказане твердження є найпоширенішою помилкою середньостатистичного громадянина України, пов’язаною з правом власності на житло. Тема пов’язана з житловими правами громадян актуальна та така, що потребує вивчення та розуміння кожним громадянином України.

Таких проблем, пов’язаних з житловими правами людини є доволі багато, але я хотів би звернути увагу на питанні порядку зняття з реєстрації місця проживання особи.  Це зумовлено тим, що доволі часто виникають проблеми при знятті з реєстрації особи під час здійснення різних операцій пов’язаних з житлом, зокрема пов’язаних з продажем, даруванням, спадкуванням, вилученням чи накладенням стягнення на житло. При виникненні необхідності в знятті з реєстрації місця проживання необхідно врахувати деякі аспекти, зокрема:

  1. В чиїй власності перебуває жило, в якому зареєстрована особа, яку необхідно зняти з реєстрації.
  2. Які правовідносини виникли між власником житла та особою, яку необхідно зняти з реєстрації.

Якщо врахувати вказані аспекти, можуть виникнути дві різні правові ситуації, зокрема:

– якщо житло знаходиться у приватній власності особи то реєстрація місця проживання іншої особи (не власника) може бути проведена виключно за письмовою згодою власника житла.

Також на нашому сайті можна ознайомитись із відео-консультаціями

–  якщо житло знаходиться в державній чи комунальній власності то реєстрація місця проживання особи, якій надано в користування житло, та членів її сім’ї здійснюється на підставі ордеру про вселення в житло чи на підставі договору найму житла, в даному випадку особа, яка отримала право на проживання отримує статус наймача.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України  «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: судового  рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою, тобто таку особу можна зняти з реєстрації без її згоди виключно на підставі рішення суду.

Яким же чином можна отримати таке рішення?

Необхідно подати позов про позбавлення користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою до суду загальної юрисдикції за місцем реєстрації відповідача. Обов’язковим учасником даної цивільної справи має бути відділ Державної Міграційної Служби України у районі де знаходиться житло.

Для підготовки такої позовної заяви та подальшого ведення судового процесу можна звернутись до ЮК «Перітус консалтинг», адвокати якої нададуть кваліфіковану правову допомогу кожному у вказаних випадках.

Яким чином необхідно обґрунтовувати свої позовні вимоги?

Коли житло знаходиться у приватній власності необхідно звернути увагу на:

–  Відповідно до ст. 395 Цивільного кодексу України речовими правами на чуже майно є:

1) право володіння;

2) право користування (сервітут);

3) право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис);

4) право забудови земельної ділянки (суперфіцій).

Так як право проживання в даному житлі, являється правом користуватись чужим нерухомим майном.

–         Згідно ст. 405 Цивільного кодексу України члени сім’ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону.

Але коли члени сім’ї власника можуть втратити право користування вказаним житлом?

Згідно ч. 2 ст. 405 Цивільного кодексу України член сім’ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім’ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом. У разі обґрунтування позовних вимог саме даною нормою необхідно отримати акт комісії житлового управління, яке обслуговує житло, про те, що особа не проживає протягом одного року без поважних причин.

Згідно ч. 2 ст. 406 Цивільного кодексу України сервітут може бути припинений за рішенням суду на вимогу власника майна за наявності обставин, які мають істотне значення.

У разі обґрунтування позовних вимог даною нормою необхідно подати до суду докази припинення сімейних правовідносин (рішення суду про розірвання шлюбу, рішення про виключення актового запису як батька).

Коли житло знаходиться в державній чи комунальній власності необхідно звернути увагу на:

В даному випадку ці правовідносини підпадають під дію Житлового кодексу України.

–            Згідно ч.1 ст. 71 ЖК України  при тимчасовій відсутності наймача або членів його  сім’ї  за ними зберігається жиле приміщення протягом шести місяців. Таким чином процедуру визнання людини такою, що втратила право користування житлом можна починати виключно через шість місяців від моменту коли людина покинула житло.

–            Згідно ст. 72 ЖК України визнання особи такою,  що втратила право  користування  жилим приміщенням  внаслідок  відсутності  цієї особи понад встановлені строки, провадиться в судовому порядку.

Процедура підготовки до судового процесу по зняттю з реєстрації аналогічні як і тоді, коли житло знаходиться в приватній власності, тобто необхідно підготувати акт, в якому буде встановлено термін відсутності особи за зареєстрованим місцем проживання.

Коло житлових проблем, які виникають в людей, є доволі широким і тому огляд наступних ситуацій буде проводитись в подальших статтях. В разі якщо хтось має бажання отримати розширену консультацію, ви можете звернутись до ЮК «Перітус Консалтинг», де вам буде надано фахову кваліфіковану правову допомогу адвокатами та юристами нашої компанії.

 

Юристконсульт ЮК “Перітус Консалтинг”

Артем Буряк

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Категорії: Житлове право

Яндекс.Метрика